Okolica piękne widoki na Kaszubach

Wdzydze Tucholskie

 

Wdzydze Tucholskie położone są na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Sama wieś położona jest nad brzegami Jeziora Wdzydzkiego i jest miejscowością turystyczną. Niewątpliwym walorem wsi jest właśnie jej malownicze położenie , z widokiem na wdzydzkie wyspy (Glonek, Mały Ostrów) i przy zatoczkach stworzonych przez półwysep Pomarczyn.

We Wdzydzach Tucholskich urodził się i tworzył znany w całej Polsce Władysław Lica, kaszubski rzeźbiarz ludowy. 

Dla chętnych do skorzystania z wypoczynku jest tu plaża gminna z wypożyczalnią sprzętu, boiskiem do piłki plażowej oraz placem zabaw. Przy Domu Strażaka jest Dom Kultury i stanowi on najważniejsze zaplecze kulturalne wsi. Wdzydzkie plaże są również miejscem gdzie organizowane są letnie festyny w których biorą udział mieszkańcy i liczna grupa turystów.

Zabudowa wsi Wdzydze Tucholskie ma kształt litery L. Najstarsza część wsi usytuowana jest wzdłóż drogi na skarpie przy jeziorze. Część ta została wpisana w 1986 roku do rejestru zabytków woj. pomorskiego pod nazwą "zespół ruralistyczny wsi". Jego powstanie datuje sie na XVII/XVIII wiek. Występują tu wyłącznie domy jednorodzinne. Dawniej była to osada rybacka nazywana prze miejscowych "Rybakami". Dziś mieszkańcy skupiają się na agroturystyce.

 

Jezioro Wdzydze

 

To największy akwen wodny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, skłądający się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko z licznymi wyspami.

Ogólna powierzchnia lustra wody to 1570,3 ha o głębokości do 68m2. Jezioro to znane jest także jako "Kaszubskie Morze" lub "Wielkie Wody". Jest to jedno z najbardziej znanych i urokliwych miejsc "kaszubskich" uwielbianych przez turystów, raj dla żeglarzy i kajakarzy. Również wędkarze są zafascynowani tym akwenem, gdyż jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyje populacja wielkiej troki, która jest objęta ochroną. Występują tu także liczne okazy żurawi, łabędzi, puchaczy, sów uszatych, jastrzębi i myszołowów. "Wielkie wody" zamieszkuje także liczna populacja bobra. Teren idealny dla ludzi lubiących zarówno sport i rekreację, jak i spokój i obcowanie z przyrodą.

Galeria zdjęć