Okolica piękne widoki na Kaszubach

Wdzydze Tucholskie

 

We Wdzydzach Tucholskich urodził się i tworzył znany w całej Polsce Władysław Lica, kaszubski rzeźbiarz ludowy. Dla chętnych do skorzystania z wypoczynku jest tu plaża gminna z wypożyczalnią sprzętu, boiskiem do piłki plażowej oraz placem zabaw. Przy Domu Strażaka jest Dom Kultury i stanowi on najważniejsze zaplecze kulturalne wsi. Wdzydzkie plaże są również miejscem gdzie organizowane są letnie festyny w których biorą udział mieszkańcy  i liczna grupa turystów.

 

Jezioro Wdzydze

 

To największy akwen wodny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, skłądający się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko z licznymi wyspami.

Ogólna powierzchnia lustra wody to 1570,3 ha o głębokości do 68m2. Jezioro to znane jest także jako "Kaszubskie Morze" lub "Wielkie Wody". Jest to jedno z najbardziej znanych i urokliwych miejsc "kaszubskich" uwielbianych przez turystów, raj dla żeglarzy i kajakarzy. Również wędkarze są zafascynowani tym akwenem, gdyż jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyje populacja wielkiej troki, która jest objęta ochroną. Występują tu także liczne okazy żurawi, łabędzi, puchaczy, sów uszatych, jastrzębi i myszołowów. "Wielkie wody" zamieszkuje także liczna populacja bobra. Teren idealny dla ludzi lubiących zarówno sport i rekreację, jak i spokój i obcowanie z przyrodą.

Galeria zdjęć