Muzeum kolejnictwa skansen parowozownia w Koscierzynie

Muzeum kolei w Kościerzynie

Jedną z najważniejszych atrakcji regionalnych w Kościerzynie jest Muzeum Kolejnictwa, w którym można podziwiać imponującą historię polskiej kolei, ze szczególnym uwzględnieniem lokomotyw parowych.  Wczasowicze odwiedzający domki na Kaszubach położone w bliskim sąsiedztwie, chętnie znajdują czas, aby odwiedzić kościerskie Muzeum Kolejnictwa. W jaki sposób powstało to miejsce? Jakie atrakcje muzeum kolejnictwa przygotowało dla swoich gości?

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich - to pierwsze muzeum na wolnym powietrzu założone przez Teodora i Izydora Gulgowskich w 1906 roku, urządzone w XVIII - wiecznej gburskiej chałupie. Przez lata muzeum rozwijało się i rozrastało, obecnie zajmuje ono powierzchnię 22 hektarów. Na jego terenie znajdują się typowe obiekty ludowe, architektura kaszubska z typowymi kaszubskimi chałupami, dworkami, kuźniami, młynami, szkołą, kościołem, itp. Będąc tam poczujemy i zobaczymy na własne oczy jak wyglądało życie mieszkańców Kaszub w XVII, XVIII, XIX wieku. Plenerowa część Muzeum obejmuje 49 obiektów architektury ludowej, wyposażone w tracycyjne sprzęty używane przez mieszkańców wsi.

Skansen w Szymbarku, dom do góry nogami

Szymbark to mała, kaszubska wieś położona w atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Gminie Stężyca. Miejscowość ta znana jest ze skansenu, w którym to znajduje się najdłuższa deska świata licząca 36,83 metra wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guinnessa.

Zamek w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku to kolejna atrakcja turystyczna regionu pomorskiego którą warto zobaczyć. Jak każdy z nas wie jest to największa budowla warowno - rezydencyjna w Europie jaka została wzniesiono przez Zakon Krzyżacki. Zamek położony jest na prawym brzegu rzeki Nogat, otoczony fosą.

Muzeum Hymnu narodowego w Będominie

Jedną z atrakcji turystycznych na Kaszubach jest Muzeum Hymnu Narodowego, znajdujące się w Nowym Barkoczynie przy ulicy Będomin 16. Jest ono chętnie odwiedzane przez turystów, wynajmujących domki na Kaszubach w celu wyciszenia i odpoczynku na łonie natury. Dlaczego muzeum powstało właśnie w tym miejscu? Jakie atrakcje ma do zaoferowania odwiedzającym?

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Wystawa dostępna w tym miejscu z pewnością zainteresuje wszystkich melomanów, jak również osoby pragnące rozwijać swoją wiedzę na temat regionu. Osoby wynajmujące domki Kaszuby nad jeziorem często decydują się na odwiedziny Muzeum Akordeonu.

Spływy kajakowe po rzece Wda

Wda ma do zaoferowania ogromne walory turystyczno – krajobrazowe, miejscami zaskakuje nas na swym szlaku mielizną by za chwilę zamienić sie w wartki strumyk.

 

Jezioro Wdzydze

To największy akwen wodny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, składający się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko z licznymi wyspami.

Rejsy statkiem po jeziorze Wdzydze

Będąc na Kaszubach warto skorzystać z rejsu statkiem po jeziorze Wdzydze zwanym przez tutejszych mieszkańców "kaszubskim morzem". Rejs statkiem rozpoczynamy w Wdzydzach Kiszewskich w przystaniu jachtowej "U Grzegorza" na jeziorze Jelenim. Trasa rejsu przebiega przez skrzyżowanie jeziora Jelenie, z jeziorami Wdzydzkim, Radolnym, Gołuń, pomiędzy półwyspami Kozłowiec i Niwka, gdzie następnie wpływamy na szerokie wody Jeziora Wdzydze.

Wieża widokowa w Przytarni

Wieża widokowa w Przytarni została oddana do użytku w 2020 roku. Konstrukcja mierzy 40 metrów i zbudowana została na jednym z najwyższych punktów w regionie. Wieża posiada dwa tarasy widokowe: odpowiednio na 27 i 37 metrach.

 

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wdzydze Kiszewskie to niewielka wioska położona na Kaszubach. Będąc tu na wczasach nie sposób pominąć to urokliwe miejsce. Prowadzi tutaj turystyczny Szlak Kaszubski, a sama miejscowość leży na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Między innymi dzięki staraniom jego pracowników możemy dziś cieszyć się z oddanej do użytku w 2010 roku wieży widokowej oraz wiaty edukacyjnej.

Kręgi kamienne w Odrach

"Kamienne Kręgi to rezerwat przyrody o obszarze 17 ha znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Czersk i Leśnictwa Odry. To malownicze, a zarazem bardzo interesujące skupisko architektoniczne zostało uznane za rezerwat przyrody w 1958 roku. Pośród naturalnego zakątka lasu sosnowego znajduje się tu 10 całych kręgów kamiennych oraz kilka zachowanych we fragmentach o średnicy od 15 do 33m. Liczba kamieni waha się od 16 do 29 sztuk w kręgu, które wystają do 70 cm ponad powierzchnię ziemi, w środku kręgu zaś ustawiony jest 1-2 kamieni.

Kalwaria Wielewska

Kalwaria Wielewska – jedna z pereł ziemi kaszubskiej

Kalwaria Wielewska jest położona na stokach Białej Góry, na południowy zachód od Wiela i Jeziora Wielewskiego. Znajduje się tutaj 14 kaplic i 6 kompozycji rzeźbiarskich wchodzących w skład drogi krzyżowej. To ważna atrakcja turystyczna, chętnie odwiedzana przez turystów wynajmujących domki na Kaszubach. W Wielu znajduje się również Muzeum Ziemi Zaborskiej, w którym możemy dowiedzieć się więcej na temat historii oraz tradycji tego wyjątkowego regionu.

 

Akwedukt w Fojutowie

Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych, jakąwarto zobaczyć w Borach Tucholskich jest Akwedukt w Fojutowie, znajdujący się nieopodal Tucholskiego Parku Krajobrazowego.