Muzeum kolejnictwa skansen parowozownia w Koscierzynie

Muzeum kolei w Kościerzynie

Jedną z najważniejszych atrakcji regionalnych w Kościerzynie jest Muzeum Kolejnictwa, w którym można podziwiać imponującą historię polskiej kolei, ze szczególnym uwzględnieniem lokomotyw parowych.  Wczasowicze odwiedzający domki na Kaszubach położone w bliskim sąsiedztwie, chętnie znajdują czas, aby odwiedzić kościerskie Muzeum Kolejnictwa. W jaki sposób powstało to miejsce? Jakie atrakcje muzeum kolejnictwa przygotowało dla swoich gości?

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich - to pierwsze muzeum na wolnym powietrzu założone przez Teodora i Izydora Gulgowskich w 1906 roku, urządzone w XVIII - wiecznej gburskiej chałupie. Przez lata muzeum rozwijało się i rozrastało, obecnie zajmuje ono powierzchnię 22 hektarów. Na jego terenie znajdują się typowe obiekty ludowe, architektura kaszubska z typowymi kaszubskimi chałupami, dworkami, kuźniami, młynami, szkołą, kościołem, itp. Będąc tam poczujemy i zobaczymy na własne oczy jak wyglądało życie mieszkańców Kaszub w XVII, XVIII, XIX wieku. Plenerowa część Muzeum obejmuje 49 obiektów architektury ludowej, wyposażone w tracycyjne sprzęty używane przez mieszkańców wsi.

Skansen w Szymbarku, dom do góry nogami

Szymbark to mała, kaszubska wieś położona w atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Gminie Stężyca. Miejscowość ta znana jest ze skansenu, w którym to znajduje się najdłuższa deska świata licząca 36,83 metra wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guinnessa.

Zamek w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku to kolejna atrakcja turystyczna regionu pomorskiego którą warto zobaczyć. Jak każdy z nas wie jest to największa budowla warowno - rezydencyjna w Europie jaka została wzniesiono przez Zakon Krzyżacki. Zamek położony jest na prawym brzegu rzeki Nogat, otoczony fosą.

Muzeum Hymnu narodowego w Będominie

Jedną z atrakcji turystycznych na Kaszubach jest Muzeum Hymnu Narodowego, znajdujące się w Nowym Barkoczynie przy ulicy Będomin 16. Jest ono chętnie odwiedzane przez turystów, wynajmujących domki na Kaszubach w celu wyciszenia i odpoczynku na łonie natury. Dlaczego muzeum powstało właśnie w tym miejscu? Jakie atrakcje ma do zaoferowania odwiedzającym?

Spływy kajakowe po rzece Wda

Wda ma do zaoferowania ogromne walory turystyczno – krajobrazowe, miejscami zaskakuje nas na swym szlaku mielizną by za chwilę zamienić sie w wartki strumyk.

 

Jezioro Wdzydze

To największy akwen wodny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, składający się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko z licznymi wyspami.

Rejsy statkiem po jeziorze Wdzydze

Będąc na Kaszubach warto skorzystać z rejsu statkiem po jeziorze Wdzydze zwanym przez tutejszych mieszkańców "kaszubskim morzem". Rejs statkiem rozpoczynamy w Wdzydzach Kiszewskich w przystaniu jachtowej "U Grzegorza" na jeziorze Jelenim. Trasa rejsu przebiega przez skrzyżowanie jeziora Jelenie, z jeziorami Wdzydzkim, Radolnym, Gołuń, pomiędzy półwyspami Kozłowiec i Niwka, gdzie następnie wpływamy na szerokie wody Jeziora Wdzydze.

Wieża widokowa w Przytarni

Wieża widokowa w Przytarni została oddana do użytku w 2020 roku. Konstrukcja mierzy 40 metrów i zbudowana została na jednym z najwyższych punktów w regionie. Wieża posiada dwa tarasy widokowe: odpowiednio na 27 i 37 metrach.

 

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wdzydze Kiszewskie to niewielka wioska położona na Kaszubach. Będąc tu na wczasach nie sposób pominąć to urokliwe miejsce. Prowadzi tutaj turystyczny Szlak Kaszubski, a sama miejscowość leży na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Między innymi dzięki staraniom jego pracowników możemy dziś cieszyć się z oddanej do użytku w 2010 roku wieży widokowej oraz wiaty edukacyjnej.

Kręgi kamienne w Odrach

"Kamienne Kręgi to rezerwat przyrody o obszarze 17 ha znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Czersk i Leśnictwa Odry. To malownicze, a zarazem bardzo interesujące skupisko architektoniczne zostało uznane za rezerwat przyrody w 1958 roku. Pośród naturalnego zakątka lasu sosnowego znajduje się tu 10 całych kręgów kamiennych oraz kilka zachowanych we fragmentach o średnicy od 15 do 33m. Liczba kamieni waha się od 16 do 29 sztuk w kręgu, które wystają do 70 cm ponad powierzchnię ziemi, w środku kręgu zaś ustawiony jest 1-2 kamieni.

Kalwaria Wielewska

Kalwaria Wielewska – jedna z pereł ziemi kaszubskiej

Kalwaria Wielewska jest położona na stokach Białej Góry, na południowy zachód od Wiela i Jeziora Wielewskiego. Znajduje się tutaj 14 kaplic i 6 kompozycji rzeźbiarskich wchodzących w skład drogi krzyżowej. To ważna atrakcja turystyczna, chętnie odwiedzana przez turystów wynajmujących domki na Kaszubach. W Wielu znajduje się również Muzeum Ziemi Zaborskiej, w którym możemy dowiedzieć się więcej na temat historii oraz tradycji tego wyjątkowego regionu.

 

Akwedukt w Fojutowie

Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych, jakąwarto zobaczyć w Borach Tucholskich jest Akwedukt w Fojutowie, znajdujący się nieopodal Tucholskiego Parku Krajobrazowego.