Rejsy statkiem po jeziorze Wdzydze

Będąc na Kaszubach warto skorzystać z rejsu statkiem po jeziorze Wdzydze zwanym przez tutejszych mieszkańców "kaszubskim morzem". Rejs statkiem rozpoczynamy w Wdzydzach Kiszewskich w przystaniu jachtowej "U Grzegorza" na jeziorze Jelenim. Trasa rejsu przebiega przez skrzyżowanie jeziora Jelenie, z jeziorami Wdzydzkim, Radolnym, Gołuń, pomiędzy półwyspami Kozłowiec i Niwka, gdzie następnie wpływamy na szerokie wody Jeziora Wdzydze.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich - to pierwsze muzeum na wolnym powietrzu założone przez Teodora i Izydora Gulgowskich w 1906 roku, urządzone w XVIII - wiecznej gburskiej chałupie. Przez lata muzeum rozwijało się i rozrastało, obecnie zajmuje ono powierzchnię 22 hektarów. Na jego terenie znajdują się typowe obiekty ludowe, architektura kaszubska z typowymi kaszubskimi chałupami, dworkami, kuźniami, młynami, szkołą, kościołem, itp. Będąc tam poczujemy i zobaczymy na własne oczy jak wyglądało życie mieszkańców Kaszub w XVII, XVIII, XIX wieku. Plenerowa część Muzeum obejmuje 49 obiektów architektury ludowej, wyposażone w tracycyjne sprzęty używane przez mieszkańców wsi.

Kalwaria Wielewska

Kalwaria ta jest jedyną Kalwarią w diecezji Pelplińskiej, położoną na wzgórzach otaczających Wiele i Jezioro Wielewskie i liczy prawie 100 lat. Jej założycielem był ks. Józef Szydzik, tereny zaś na których stoi uzyskane były od miejscowego gospodarza - Durajewskiego.

Skansen w Szymbarku, dom do góry nogami

Szymbark to mała, kaszubska wieś położona w atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Gminie Stężyca. Miejscowość ta znana jest ze skansenu, w którym to znajduje się najdłuższa deska świata licząca 36,83 metra wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guinnessa.

Jezioro Wdzydze

To największy akwen wodny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, składający się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko z licznymi wyspami.

Wyspy Morza Kaszubskiego

Rozpościerające się wody kompleksu jezior tworzących Morze Kaszubskie to największy naturalny zbiornik wodny w tej części Kaszub. Łączna powierzchnia wynosi 1455,6 ha. Niemałą atrakcją dla turystów przebywających tu na wczasach, bądź przemierzających liczne szlaki kaszubskie jest skupisko 9 wysp położonych na tym akwenie. Na wodach jeziora Wdzydze leżą: Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Glonek, Przerośla, Sorka, Sidły, Ceronek, na Jelenim Ostrówek, a na Gołuniu – Trzepcyn.

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Wdzydze Kiszewskie to niewielka wioska położona na Kaszubach. Będąc tu na wczasach nie sposób pominąć to urokliwe miejsce. Prowadzi tutaj turystyczny Szlak Kaszubski, a sama miejscowość leży na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Między innymi dzięki staraniom jego pracowników możemy dziś cieszyć się z oddanej do użytku w 2010 roku wieży widokowej oraz wiaty edukacyjnej.

Kręgi kamienne w Odrach

"Kamienne Kręgi to rezerwat przyrody o obszarze 17 ha znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Czersk i Leśnictwa Odry. To malownicze, a zarazem bardzo interesujące skupisko architektoniczne zostało uznane za rezerwat przyrody w 1958 roku. Pośród naturalnego zakątka lasu sosnowego znajduje się tu 10 całych kręgów kamiennych oraz kilka zachowanych we fragmentach o średnicy od 15 do 33m. Liczba kamieni waha się od 16 do 29 sztuk w kręgu, które wystają do 70 cm ponad powierzchnię ziemi, w środku kręgu zaś ustawiony jest 1-2 kamieni.

Akwedukt w Fojutowie

Jedną z ciekawych atrakcji turystycznych, jakąwarto zobaczyć w Borach Tucholskich jest Akwedukt w Fojutowie, znajdujący się nieopodal Tucholskiego Parku Krajobrazowego.