Jezioro Wdzydze

To największy akwen wodny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, skłądający się z 5 basenów wodnych: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko z licznymi wyspami.

Ogólna powierzchnia lustra wody to 1570,3 ha o głębokości do 68m2. Jezioro to znane jest także jako "Kaszubskie Morze" lub "Wielkie Wody"

Jest to jedno z najbardziej znanych i urokliwych miejsc "kaszubskich" uwielbianych przez turystów, raj dla żeglarzy i kajakarzy. Również wędkarze są zafascynowani tym akwenem, gdyż jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyje populacja wielkiej troki, która jest objęta ochroną.

Występują tu także liczne okazy żurawi, łabędzi, puchaczy, sów uszatych, jastrzębi i myszołowów. "Wielkie wody" zamieszkuje także liczna populacja bobra.

Teren idealny dla ludzi lubiących zarówno sport i rekreację, jak i spokój i obcowanie z przyrodą.

Niemałą atrakcją dla turystów przebywających tu na wczasach, bądź przemierzających liczne szlaki kaszubskie jest skupisko 9 wysp położonych na tym akwenie. Na wodach jeziora Wdzydze leżą: Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Glonek, Przerośla, Sorka, Sidły, Ceronek, na Jelenim Ostrówek, a na Gołuniu – Trzepcyn. Każda z wysp jest cenna za sprawą fauny i flory na niej występującej. Znajdują się tam miejsca lęgowe chronionych ptaków wodno-błotnych, rzadko spotykanych na innych terenach. Jest to powodem konieczności zachowania ciszy i spokoju.

          Ostrów Wielki jest największą wyspa kompleksu osiągającą ponad 90 ha. Jest to druga co do wielkości wyspa jeziorna w Polsce. Ciekawostką może być fakt, że jeszcze do niedawna był to obszar zamieszkany. Dziś teren zamieszkują już tylko zwierzęta takie jak czapla siwa. Jest to duży ptak, łatwy do rozpoznania ze względu na charakterystyczne wygięcie szyi. Innymi ptakami, które można tu spotkać są kormoran, perkoz dwuczuby, łabędź niemy, czajka i wiele innych.

           Mniejszą wyspą jest Ostrów Mały rozległy na powierzchnię 26 ha, w całości porośnięty lasami, głównie grądami. Teren ten zaprasza szczególnie wiosną, kiedy cała roślinność budzi się do życia, a kwitnące pośród drzew gajowce, przylaszczki i gwiazdnice zachwycają swymi kwiatami. Wśród zwierząt zamieszkujących ten teren często spotykane są kaczki, perkozy czy łabędzie nieme, będące największymi ptakami Polskimi.

         Glonek to wyspa będąca rezerwatem przyrody. Ma mniej niż 10 ha powierzchni schronienie znajduje wiele gatunków ptaków wodno-błotnych, jak gągola i tracza nurogęsi. Pierwszy znany jest z wykonywania parami akrobacji powietrznych nad taflą wody, drugi natomiast jest bardzo rzadko spotykany, gdyż w Polsce istnieje tylko około 100 siedlisk tego ptaka. Również roślinność tej wyspy potrafi zachwycić, zwłaszcza wiosną, gdy pomiędzy szeroką połacią zieleni odznaczają się różnobarwne kwiaty lilii, przylaszczki czy pierwiosnka.

          Zajmująca 3,8 ha kolejna wyspa jest następnym niesamowitym skupiskiem piękna przyrody zawartej w niespotykanych roślinach. Sidły to szuwarowo-zaroślowa wyspa, charakteryzująca się roślinami takimi jak trzcinek prosty, wierzba, czy kwiaty, z których najokazalszym jest kruszczyk błotny przypominający storczyka.

          Najmniejszą wyspą jeziora Wdzydze jest Ceronek. Zajmuje zaledwie 0,16 ha. Znaczną część terenu zajmuje trzcinowisko, gdzie swe lęgowiska mają ptaki takie jak brodziec piskliwy czy gęś gęgawa.  Na łodygach trzcin można zaobserwować także trzcinniczka. Łatwo go przeoczyć, jednak nie sposób nie usłyszeć jego zgrzytliwego głosy.

         Pozostałe, nieopisane wyspy należą do tych mniejszych, nie przekraczających 1 ha, z wyjątkiem Sorki, która stanowi ok. 5 ha i jest własnością prywatną.