Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

 

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Ważnym punktem kompleksu Muzeum Ziemi Kościerskiej jest Muzeum Akordeonu. To rozbudowana ekspozycja rozwijana od ponad 10 lat. Wystawa dostępna w tym miejscu z pewnością zainteresuje wszystkich melomanów, jak również osoby pragnące rozwijać swoją wiedzę na temat regionu. Osoby wynajmujące domki Kaszuby nad jeziorem często decydują się na odwiedziny Muzeum Akordeonu. Co możemy powiedzieć o tym miejscu?

Dlaczego muzeum akordeonu powstało w tym miejscu?

Akordeon to instrument, który może pochwalić się bardzo długą historią na Kaszubach. Muzyka akordeonowa na stałe zapisała się w tradycji tego regionu. Okoliczne orkiestry od wielu lat posiadają w swoich szeregach doświadczonego akordeonistę. Co więcej, sam instrument doczekał się wielu żargonowych określeń, takich jak: kwacz, kaloryfer czy… świnia. Od 2006 roku, w Dzień Jedności Kaszubów, odbywa się coroczna próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie przez jak największą liczbę uczestników.

W jaki sposób powstało Muzeum Akordeonu w Kościerzynie?

W kwietniu 2009 roku po raz pierwszy pojawił się temat utworzenia takiego muzeum. W rozmowach z władzami miasta udział wzięło Muzeum Ziemi Kościerskiej, a także Paweł Nowak, doświadczony akordeonista i zapalony kolekcjoner z Sulęczyna. Miasto pozyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu, 16 listopada 2010 roku miejsce miało oficjalne otwarcie Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Początkowo, muzeum mieściło się w Kościerskim Domu Kultury przy ulicy Długiej 31. Aktualnie, goście mogą oglądać imponującą kolekcje w budynku ratusza, przy ulicy Rynek 9 w Kościerzynie.

Muzeum Akordeonu nie powstałoby, gdyby nie Piotr Nowak, który od ponad 20 lat zajmuje się kolekcjonowaniem i zgłębianiem wiedzy na temat akordeonów. Swój pierwszy akordeon otrzymał w 1999 roku od wuja, Jakuba Kellera. Był to zabytkowy akordeon Tatry. W ciągu kolejnych lat, Nowak stopniowo rozbudowywał swoją kolekcję oraz nawiązywał kontakty z innymi kolekcjonerami z całej Polski. To głównie jego inicjatywa oraz bogata kolekcja akordeonów pozwoliły na otworzenie muzeum, które dziś cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Akordeonu?

Pełna kolekcja muzeum liczy ponad setkę zabytkowych akordeonów z różnych okresów historycznych. Większość z nich pochodzi z prywatnej kolekcji Pawła Nowaka. Niezwykle istotna dla rozwoju kolekcji okazała się współpraca z Mieczysławem Śliwińskim, kolekcjonerem z Poznania, który przez kolejne lata regularnie dostarczał Nowakowi nowe akordeonu. Do roku 2010, kolekcja Piotra Nowaka liczyła już ponad 180 instrumentów nie tylko z różnych zakątków Polski, ale również z całego świata. Zapalony kolekcjoner nie rezygnuje z dalszego rozwoju swojej kolekcji.

W okresie wiosenno-letnim nie brakuje turystów, przyciąganych przez okoliczne domki na Kaszubach. Wówczas, Muzeum Akordeonu jest częstym przystankiem dla wczasowiczów, którzy pragną poznać chociaż niewielką cząstkę bogatej historii oraz kultury ziemi kaszubskiej. Jak już mówiliśmy, kościerskie Muzeum Akordeonu mieści się w budynku ratusza, przy ulicy Rynek 9.

Galeria zdjęć