Muzeum Hymnu narodowego w Będominie

 

Muzeum Hymnu Narodowego – Mazurka Dąbrowskiego

Jedną z atrakcji turystycznych na Kaszubach jest Muzeum Hymnu Narodowego, znajdujące się w Nowym Barkoczynie przy ulicy Będomin 16. Jest ono chętnie odwiedzane przez turystów, wynajmujących domki na Kaszubach w celu wyciszenia i odpoczynku na łonie natury. Dlaczego muzeum powstało właśnie w tym miejscu? Jakie atrakcje ma do zaoferowania odwiedzającym?

Józef Wybicki – twórca polskiego hymnu

Urodził się 29 września 1747 roku w Będominie na Kaszubach. Jego rodzina zaliczała się do średniozamożnej szlachty. Jako dziecko był wychowywany przez stryja, Franciszka Wybickiego, proboszcza skarszewskiego. Jako młody chłopak opuścił rodzinne strony i rozpoczął naukę w Jezuickim Kolegium w Starych Szkotach, nieopodal Gdańska. Już od najmłodszych lat interesował się polityką i wykazywał mocny, niezłomny charakter. W szkole próbował nawet wszcząć bunt, ze względu na kontrowersyjne metody nauczania.

Przez całe życie aktywnie działał, walcząc o niepodległość swojego kraju. Pomagał Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu w utworzeniu Legionów Polskich we Włoszech. W roku 1797 przybył do Reggio Emilia, gdzie stacjonowały legiony Dąbrowskiego. Stworzył krótką pieśń żołnierską, zatytułowaną: Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Wybicki zmarł w 1822 roku w Manieczkach. W roku 1927, stworzona przez niego Pieśń stała się oficjalnie hymnem narodowym naszego kraju.

Jak powstało Muzeum Hymnu Narodowego?

W 1978 roku podjęto decyzję o otworzeniu Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Znajduje się ono w rodzinnym dworku Józefa Wybickiego, w którym przyszedł na świat. Dostępne tu wystawy przybliżają nam sylwetkę twórcy hymnu i poświęcają wiele miejsca dążeniom Polaków do odzyskania niepodległości. W 2015 roku, kolekcja muzeum została wzbogacona o eksponaty z Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Do dyspozycji odwiedzających są trzy główne działy: „Józef Wybicki i jego czasy”, „Losy Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Polskie Symbole Narodowe”.

Kaszuby – rodzinne strony Józefa Wybickiego

Muzeum Hymnu Narodowego znajduje się w Nowym Barkoczynie, w dworku, który niegdyś należał do rodu Wybickich. Miejscowość jest położona na wschód od Kościerzyna. Ze względu na malownicze okolice, wczasowicze z różnych zakątków Polski chętnie wynajmują tu domki letniskowe Kaszuby. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu chętnie odwiedzają okoliczne muzea oraz wystawy, w tym również Muzeum Hymnu Narodowego.

.