Muzeum kolejnictwa skansen parowozownia w Koscierzynie

 

Muzeum kolei w Kościerzynie

Jedną z najważniejszych atrakcji regionalnych w Kościerzynie jest Muzeum Kolejnictwa, w którym można podziwiać imponującą historię polskiej kolei, ze szczególnym uwzględnieniem lokomotyw parowych.  Wczasowicze odwiedzający domki na Kaszubach położone w bliskim sąsiedztwie, chętnie znajdują czas, aby odwiedzić kościerskie Muzeum Kolejnictwa. W jaki sposób powstało to miejsce? Jakie atrakcje muzeum kolejnictwa przygotowało dla swoich gości?

Historia kolej w Kościerzynie

W latach 50. XIX wieku trwał intensywny rozwój kolei na Pomorzu. Kościerzyna na własne połączenie musiała poczekać do 1882 roku. Wówczas pruski parlament zatwierdził zbudowanie nowej linii kolejowej, która połączy Kościerzynę i Pszczółki. Budowa trwała przez trzy lata, a pierwszy pociąg pojawił się w Kościerzynie 2 listopada 1885 roku. Na przestrzeni dwóch kolejnych dekad, Kościerzyna doczekała się połączenia także z Chojnicami, Bytowem oraz Kartuzami.

Po odzyskaniu niepodległości, odcinek kolejowy, na którym położona była Kościerzyna, stał się niezwykle istotnym odcinkiem dla dalszego rozwoju przemysłu. Władze postanowiły połączyć Gdynię z miejscowościami na Śląsku, gdzie wydobywany był węgiel. W tym okresie, lokalna sieć w Kościerzynie uległa znacznemu rozbudowaniu. Miasto doczekało się także większej parowozowni, która obecnie jest główną atrakcją muzeum kolei.

Jak powstało Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie?

Gdy polska kolej zaczęła stopniowo przechodzić na napęd spalinowy, zapotrzebowanie na lokomotywy parowe drastycznie spadło. W roku 1992, decyzją dyrektora Północnego Okręgu w Gdańsku, utworzono Skansen PKP Kościerzyna. Zadaniem skansenu było gromadzenie i konserwacja zabytków związanych z historią polskiej kolei. Lokomotywy parowe przez wiele lat były jeszcze wykorzystywane jako regionalna atrakcja turystyczna. Od 2009 roku, w miejscu tym funkcjonuje Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, będące częścią Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Jakie atrakcje można oglądać w kościerskim Muzeum Kolei?

Główną atrakcją jest oczywiście stale rozwijająca się ekspozycja pojazdów szynowych. To największa taka wystawa w północnej Polsce. Odwiedzający mogą również zwiedzić halę parowozową wraz z licznymi pomieszczeniami warsztatowymi. Można tu znaleźć liczne eksponaty w formie pamiątek oraz zabytków związanych z historią polskiej kolei. Od 2013 roku realizowany jest projekt „Pomorskiej Kolei Skarbnica – Rewitalizacja Zabytkowych Obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie”. To wieloetapowy projekt, który stale rozwija muzeum, oferując gościom dodatkowe atrakcje. Muzeum Kolei w Kościerzynie mieści się przy ulicy Towarowej, w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego.

Muzeum kolei w Kościerzynie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wszystko ze względu na okoliczne domki letniskowe Kaszuby położone w malowniczej i spokojnej okolicy. Wczasowicze chętnie zwiedzają najważniejsze atrakcje regionalne ziemi kościerskiej, a ważnym punktem takiego zwiedzania jest właśnie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Jeśli zatem planujesz wynająć Kaszuby noclegi i aktywnie spędzić wczasy w tym miejscu, koniecznie zarezerwuj czas na odwiedziny miejsca, w którym zapisano duży kawałek historii polskiej kolei.