Skansen w Szymbarku, dom do góry nogami

Szymbark to mała, kaszubska wieś położona w atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Gminie Stężyca. Miejscowość ta znana jest ze skansenu, w którym to znajduje się najdłuższa deska świata licząca 36,83 metra wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guinnessa.

Deska ta wycięta została z drzewa Deglezjii, z rodziny sosnowatych o wysokości 51,2m, przy której pracowało 300 osob. Ciekawostką jest to, iż przy produkcji deski wykonano trociny o masie ok. 300 kg.

Kolejną atrakcją, którą może pochwalić się Szymbark jest Dom do góry nogami, w którym to zwiedzający spacerują po suficie. Pomysłodawcą tego projektu jest Daniel Czapiewski. Dom ten wykonany jest z drewna, o naturalnych rozmiarach, postawiony jest na dachu w otoczeniu pięknych lasów. Za drzwi wejściowe posłużyło szczytowe okno, a całość domu zaaranżowano na styl realnego socjalizmu. Znajdziemy tu toaletę z lat 70-tych oraz piękny kredens z kryształami. Dom ten nawiązuje do czasów PRL-u, kiedy to wszystko było  "do góry nogami postawione na głowie" oraz upamiętnia udział kaszubów w wywróceniu komunistycznego systemu.

 

Miejscem, którym warto się zainteresować będąć w Skansenie w Szymbarku jest Dom sybiraka - to drewniana budowla pochodząca z Irkucka, posiadająca bogatą historię. Dom ten został wybudowany przez Polaków, którzy około 240 lat temu zostali zesłani na Syberię. Obok domu utworzono także model łagra sowieckiego z unikatowymi zdjęciami z tamtych lat.

Nieopodal można zobaczyć lokomotywę z wagonami jakimi transportowano zesłańców na Syberię.