Kalwaria Wielewska

Historia Kalwarii Wielewskiej

Początki Kalwarii sięgają roku 1905, kiedy to proboszczem parafii w Wielu został ksiądz Józef Szydzik. To głównie z jego inicjatywy rozpoczęto prace nad stworzeniem Sanktuarium Męki Pańskiej. Budowa była finansowana także ze środków Anny i Michała Durajewskich. Przekazali oni na rzecz parafii obszar o powierzchni ponad 8 hektarów. W 1915 roku parafia otrzymała zgodę na budowę. Projekt Kalwarii Wielewskiej przygotował niemiecki projektant, Theodor Mayr z Monachium. Ksiądz Szydzik poznał go osobiście kilka lat wcześniej, podczas swojej wizyty w stolicy Bawarii.

Budowa Kalwarii Wielewskiej była podzielona na kilka etapów. Większość prac wykonano w latach 1915-1916, kiedy to powstała większość kapliczek zaprojektowanych przez Mayra. Po roku 1920, wyposażenie kapliczek stworzył polski rzeźbiarz, Wojciech Durk. W roku 1924, nowym proboszczem parafii w Wielu został Józef Frycz. Był on odpowiedzialny za dalszy rozwój Kalwarii. Budowa oficjalnie zakończyła się w roku 1927, jednak w kolejnych latach prowadzono wiele prac remontowych. W 1934 roku zbudowano Święte Schody z betonu i kamienia. Natomiast tuż po II wojnie światowej, w 1946 roku, powstała ambona w kształcie łodzi z żaglem.

Jakie obiekty składają się na Kalwarię Wielewską?

Jak już mówiliśmy, na terenie Kalwarii Wielewskiej znajduje się 14 kaplic oraz 6 kompozycji rzeźbiarskich. Wędrówka rozpoczyna się od Kapliczki nad Cedronem, zbudowanej w 1916 roku. Następnie odwiedzamy: Święte Schody, Kaplicę Dom Kajfasza, Kaplicę biczowania, Kaplicę Pałac Piłata (I stacja drogi krzyżowej), Pan Jezus bierze krzyż na ramiona (II stacja), Pierwszy upadek Pana Jezusa (III stacja), Pan Jezus spotyka Matkę swoją (IV stacja), Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi (V stacja), Kaplicę Św. Weroniki (VI stacja). Cykl kaplic wieńczy Ambona w kształcie łodzi, zbudowana w 1946 roku. Na terenie Kalwarii Wieleckiej znajduje się również Pustelnia, czyli mieszkanie, które niegdyś zamieszkiwali opiekunowie tego miejsca.

Jakie atrakcje warto odwiedzić w Wielu?

Kalwaria Wielewska, znajdująca się przy ulicy Derdowskiego 1, to główna atrakcja turystyczna w Wielu. Warto także odwiedzić Muzeum Ziemi Zaborskiej, usytułowane przy ulicy Dąbrowskiej 32 w Gminnym Ośrodku Kultury. Ze względu na przepiękną okolice oraz liczne domki Kaszuby nad jeziorem, okolica ta cieszy się ogromną popularnością wśród wczasowiczów. Turyści powinni zatem zarezerwować czas na odwiedziny muzeum oraz wędrówkę po terenie Kalwarii Wielewskiej.